Premijera filmova polaznika radionice Varan Balkan Novi Sad
5. avgust 2023. godine – Kulturni centar Novog Sada u 17h!
RADIONICA U NOVOM SADU JUL 2023.
Polaznici radionice prestižne francuske škole dokumentarnog filma Atelje Varan, koja je tokom prethodna dva meseca održana u Novom Sadu, premijerno će publici predstaviti svoje filmove na projekciji 5. avgusta 2023. od 17 časova u Kulturnom centru Novog Sada.
Ulaz je slobodan!
Prijava na ovu značajnu radionicu dokumentarnog filma bila je otvorena za kandidate iz celog regiona, a nakon dva kruga intervjua odbrano je 9 učesnika/ca: Ivana Aćimović, Luka Beatović, Jovana Berar, Alexandra Gulan Del Acqua, Jovana Gojković, Sara Kecman, Dušan Smole, Ganja Nikolić, Stefan Nikolić.
Oni su tokom intenzivnog sedmonedeljnog kursa snimali svoje kratke autorske dokumentarne filmove.
Glavni predavači bili su Žan Noel Kristijani iz Pariza, jedan od međunarodno najznačajnijih profesora dokumentarnog filma sa četrdesetogodišnjim iskustvom rada na radionicama Ateljea Varan i Dragan Nikolić, reditelj.
Supervizor montaže filmova polaznika bio je filmski autor i montažer Vladimir Šojat, a filmove su montirali Jaroslav Kolar, Zlatko Zlatković, Goran Mijić, Aleksandar Stojanov i Branislav Klašnja. Gostujući predavači bio je i čuveni reditelj i scenarista Želimir Žilnik.
Glavno tehničko lice i podrška u svim aktivnostima tokom trajanja radionice bio je Branko Banjanin, kinooperater Doma omladine Beograda u penziji.
Radionica Ateljea Varan ugledne dokumentarne škole filma, koju je osnovao čuveni Žan Ruš, otac antropološkog i etnološkog filma, neguje cinéma verité pravac dokumentarizma i prvi put je održana 1980. godine u Parizu. U Srbiji je do sada održano pet radionica, a prethodni ciklus realizovan takođe u Novom Sadu 2022. godine.
Radionica je realizovana uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Filmskog centra Srbije, grada Beograda, grada Novog Sada, Ministarstva inostranih poslova Republike Francuske, Francuskog instituta. U saradnji sa Institutom za razvoj publike, Akedemijom umetnosti i Kulturnim centrim u Novom Sadu.
UČESNICI RADIONICE
Ivana Aćimović
Rođena na Zlatiboru 1993. Student Fakulteta za medije i komunnikacije. Profesorka francuskog jezika. Stipendista FECI – Filmskog edukativnog centra „Interakcija“, u Požegi. Ivana je snimala život dece komune uspostavljane na brdima Fruške Gore, prema ekološkim i edukativnim principima Mentessori
Luka Beatović
Rođen 1995. Muzičar iz Novog Sada. Nema prethodno iskustvo u oblasti filma.
U svom filmu, Luka prvo snima ambijentalni zvuk mikrofonom, kojim potom manipuliše i stvara kompoziciju glavnog karaktera. Zatim, koristi sliku da ilustruje zvuk. Njegovo delo je proizvod step by step radnog procesa, po uzoru na model dizajenra zvuka i kompozitora Daniela Deshaisa.
Jovana Berar
Rođena u Zrenjaninu 1996. Student IV godine na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, smer kamera. Jovanin film je o slikarki i profesorki u penziji, Marti. Marta je velikodušna osoba koja, brine o 7 mačaka, 2 psa, 2 kokoške, bivešem partneru Viliju i jednom televizoru.
Alexandra Gulan Del Acqua
Rođena 1976, inženjer tehnologije iz Beograda. Bez prethodnog filmskog iskustva. Aleksandra je napravila film o Paraolimpijskom kajakašu Strahinji, koji je izgubio obe noge u saobraćajnoj nezgodi. Da li će Strahinja uspeti da se kvalifikuje za Paraolimpijske igre?
Jovana Gojković
Rođena 2001, studentkinja medicine, kozmetičarka iz Novog Sada. Bez prethodnog filmskog iskustva. Jovanin film nas uvodi u ogromnu organsku farmu, prati radnu nedelju njenih radnika. Krajem nedelje, porodice sa decom dolaze na berbu organskih proizvoda.
Sara Kecman
Rođena 1998. u Novom Sadu. Završila fotografiju na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Ovo je njeno prvo filmsko iskustvo. Sara nas kroz svoj film hrabro sprovodi kroz svoje stanje: depresiju. Dok vozi bicikl i obavlja dnevne obaveze sa svojom majkom, suočava nas sa svojim problemom.
Dušan Smole
Rođen u Beogradu 1974, građevinski inženjer. Dušan nas vodi u selo poznato po vinu, Neštin. Put koji vodi do ovog specifičnog mesta prolazi kroz Evropsku uniju, preko Hrvatske. Najobičnije putovanje meštana ovog sela zahteva puno administracije i prelazak preko 4 granična prelaza, gotovo svakodnevno. Kako se Neštinci nose sa ovom nelagodnom situacijom?
Ganja Nikolić
Rođena u Nišu 1997. Novinarka na master studijama iz komunikacija/ Odnosa sa javnošću / Turizma i Komparativne literature, bez prethodnog filmskog iskustva. Njen film prati Nikolu, ornitologa i ekološkog aktivistu, koji studira ornitologiju na Univerzitetu u Novom Sadu. Njegova pasija je „hvatanje“ ptica. Na ovaj način on se upoznaje sa njihovim životima i migracionim tendencijama.
Stefan Nikolić
Rođen 2006. u Beogradu, srednjoškolac i plesač. Njegov prvi film je o City Hostelu, koji objektivno ne zaslužuje ni jednu jedinu zvezdicu. I ako u očajnom stanju, čekajući skoro najavljeno rušenje, bašta ovog hostela je nešto potpuno drugo. Kafe posećuju uglavnom gosti hostela, koji pruža alternativu života u istom. Neda, Sara i Aleksandra su konobarice koje muzikom i svojom pozitivnom energijom daju drugu dimenziju ovom mestu. Menadžer Miloš, propovednik opskurne teologije čašćava goste hostela i posetioce kafea, među kojima je i taksista Ivan, svojim propovedima i samoukom kiropraktikom.
TIM RADIONICE
Mentori: Dragan Nikolić, Žan Noel Kristijani
Tehnička podrška: Branko Banjanin
Direktori fotografije: Vladan Obradović i Jovan Milinov Toba
Dizajner zvuka: Miloš Drndarević
Asistentkinja: Isidora Bulatović
Supervizor montaže: Vladimir Šojat
Gostujući predavač: Žilimir Žilnik, reditelj
Gustujuća predavačica: Jovana Nikolić, producentkinja
Montažeri: Jaroslav Kolar, Zlatko Zlatković, Goran Mijić, Aleksandar Stojanov i Branislav Klašnja
Knjigovodstvo: Gaković Plus
Pravnik: Miško Čeperac
Dizajner: Dimitrije Košarić
Koordinatorka: Maja Milić
Veb administratorka: Nataša Kilibarda